Menu

Motešice na Facebook-u

< návrat späť

Diskusné fórum


Téma: Verejné diskusie rss

Zaslal/a 11.10.2014 21:17

Som presvedčená, že nastal čas aby sa začali všetci občania tejto obce zaujímať o dianie v nej, bolo by určite dobré, aby sa uskutočnili verejné debaty v kultúrnom dome za účasti starostu a poslancov, nech aj my občania im povieme do očí čo treba robiť a ako a priamo od nich sa dozvieme čo sa plánuje. Je problém to vyhlásiť v rozhlase, keď sa vedia vyhlásiť iné veci? Nepáči sa mi napríklad návrh na obnovu obecného osvetlenia, lebo to je len príklad toho, ako chce na dedine niekto zarobiť. Veď slovo "zadarmo" pán Michalík nikdy nieje zadarmo a keby si zoberiete kalkulačku a trocha popátrate na internete zistíte, že LED lampa stojí do 100 Euro a náklady na jej prevádzku sú tak 25% toho čo obyčajnej lampy takže keď nám to tá vaša firma urobí "zadarmo", za rok a pol má svoje peniaze vo vačku a ďalších osem a pol roka jej obec bude pchať peniaze, ktoré by mohla použiť pre seba. Ale to chce mať kalkulačku a rozum na správnom mieste.


, #000117
Vážená pani, resp. pán “Babka-co-sa-zaujima”

V prvom rade sa Vám chcem poďakovať za Váš príspevok do internetového fóra na stránke našej obce, vidím v tom minimálne záujem verejnosti o veci verejné - nás všetkých.
Mrzí ma iba skutočnosť, že ste anonymná a teda si za svojimi názormi zrejme nestojíte, resp. sa za ne neviete postaviť.
Ako je to vlastne s tým verejným osvetlením?

Osvetlenie v našej obci je už koncepčne zastarané, i keď stále v relatívne dobrej kondícii. Sú obce a dokonca i mestá s podstatne horším stavom. Treba sa však pozerať i výhľadovo dopredu, sledovať najmodernejšie trendy a preto Obecné zastupiteľstvo sa v posledných rokoch problematikou verejného osvetlenia v našej obci niekoľkokrát zaoberalo.
Spomedzi všetkých firiem, ktoré sa o podobnú službu v našej obci za posledné roky uchádzali, práve firma AE Konzultanti s.r.o. Bratislava ponúkla najlepšie podmienky rekonštrukcie celého verejného osvetlenia v obci pri neinvestovaní žiadnych finančných prostriedkov navyše z rozpočtu obce oproti súčasným ročným nákladom na osvetlenie. V obci by podľa projektu mali byť vymenené všetky stávajúce svietidlá za nové moderné nízkoenergetické LED svietidlá a to všetko bez jediného Eura navyše, nakoľko investícia sa splatí z úspor na elektrickej energii.
Aj v prípade ekonomického neúspechu projektu obec neprichádza o žiadne finančné prostriedky - podrobnosti viď zmluva s firmou AE Konzultanti s.r.o. Bratislava na internete.
Firmy v danom odvetví - a nie len táto, ponúkajú tento alebo podobný spôsob realizácie rekonštrukcie verejného osvetlenia nielen Motešiciam - ale viacerým obciam na okolí a celom Slovensku, mnoho takýchto projektov je už realizovaných a roky funguje.

Verte - bol som, som a budem prvý, kto nezásvisle pozerá na všetky technické a ekonomické analýzy a kontroluje všetky prepočty a návrhy ohľadne rekonštrukcie nášho verejného osvetlenia a úspor energii všeobecne. Práve na poslednom zastupiteľstve dňa 28.10.2014 sme sa už zaoberali analýzou nášho stavu a návrhom riešení od firmy AE Konzultanti s.r.o. Bratislava - škoda, že ste tam neboli …..

Na margo mojej kompetencie v danej problematike, vec sa ma asi takto:
Som vyštudovaný diplomovaný inžinier v obore Energetika - Výroba a rozvod elektrickej energie. Po vysokej škole som viac ako 5 rokov pracoval na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a tiež Technickej univerzite Mníchov. Za ten čas som popri pedagogickej, odbornej a vedeckej práci publikoval viacero odborných a výskumných článkov a prác v odbore Energetika, zúčastnil som sa viacerých odborných a vedeckých medzinárodných konferencii (samozrejme moju bibliografiu s Vami rád prejdem) a tiež pracoval na viacerých projektoch napr. aj pre bývalé ZSE, Slovenské elektrárne alebo Atómovú elektráreň Mochovce.
Aj v mojej predchádzajúcej práci v spoločnosti Delta Electronics Dubnica n.V. som sa popri vedení oddelenia testovacích inžinierov elektrotechniky tiež venoval optimalizácii prevádzkových nákladov firmy z hľadiska spotreby elektrickej energie pri výrobnom procese. Moje rozsiahle energetické merania elektrickej sústavy a rozvodní, audity, ako aj niekoľko zlepšovacích návrhov s Vami veľmi rád osobne prejdem (bavíme sa tu o ročných úsporách v radovo v desiatkach tisícoch € za el. energiu).
V súčasnosti tiež profesijne zastrešujem realizácie projektov v priemysle a energetike vo viacciferných rozpočtových sumách doma i v zahraničí.

Úlohy garanta pri optimalizácii nákladov za elektrickú energiu v našej obci som sa zhostil rád, dobrovoľne, so záujmom a nezištne - ťažko teraz spätne merať a ohodnotiť môj čas strávený pri odborných meraniach so špeciálnou meracou technikou v obci, na verejnom osvetlení ale aj napr. v novej Materskej škôlke, vyhodnocovaniu výsledkov a vypracovaniu návrhov.
Áno, mohol som tento všetok čas pokojne venovať aj mojej rodine a o našu obec Motesice sa pritom nezaujímať, resp. len kritizovať a vypisovať príspevky na internetové fórum na našej stránke - ale to nie je môj štýl! Rád totiž robím aj niečo pre obec a pre nás všetkých, aby sme sa mali lepšie. Veď predsa každé ušetrené Euro sa dá účelne použiť na niečo lepšie.

Myslím, že za celým zastupiteľstvom ako aj starostom je vidieť v tejto oblasti úspor nákladov za energie značné úspechy:
• Výmena dodávateľa elektrickej energie pre obec, ( na základe vlastného energetického auditu pre všetky odberne miesta patriace obci v roku 2012) - zlepšenie ceny za energie,
• Významné úspory na vykurovaní kultúrneho domu a OcÚ peletami ( efektívnejšie riadenie) - porovnajte si trend účtov za biomasu za posledné roky,
• Zmeny v dohodnutom elektrickom rezervovanom výkone odberných miest patriace obci v roku 2014 - ročná úspora cca 450 € na elektrickej energii,
• Nastavenie hospodárnejšieho a efektívnejšieho spínania časovej spúšte spolu so zmenou dodávateľa elektrickej energie na verejnom osvetlení - úspora zo 6.790 € v r. 2010 na 5.944 € v r. 2013,
• Aj pre prípad neúspechu projektu rekonštrukcie verejného osvetlenia mame pripravenú ešte zmenu v oblasti zmeny rezervovaného výkonu pre verejné osvetlenie, ročná úspora na osvetlení bude potom cca 600 € pri jednorazových nákladoch cca 200 €.
Všetky výsledky a protokoly našich meraní a analýz rád s Vami prejdem a vysvetlím ( teda ak sa prestanete schovávať za anonymitu), tak ako to robíme vždy spolu so starostom na pracovných stretnutiach alebo obecných (vždy verejných) zastupiteľstvách.

Samozrejme, ak budete vedieť spraviť projekt rekonštrukcie verejného osvetlenia s Vašimi kalkuláciami, tak potom poďme do toho - berieme to všetkými desiatimi!
Príďte na zastupiteľstvo prezentovať Váš zámer, postavte sa za naň a bližšie nám ho vysvetlite.
Presne tak to totiž spravila aj firma AE Konzultanti s.r.o., prišla sa na viac krát prezentovať, vysvetľovať a obhajovať svoj projekt pred poslancami ( škoda že ste tam nebola, mohla ste sa ich priamo pýtať)...

Úprimne Vás teda pozývam, príďte na najbližšiu schôdzu Obecného zastupiteľstva (každé zastupiteľstvo je verejné) a predostrite Váš projekt, zámer, myšlienku alebo ekonomicky prepočet poslancom, starostovi ale aj všetkým občanom ktorí tiež prídu - určíte ju všetci podporia, ak je to také výhodné ako ste to skalkulovali. Skutočne sa nemusíte hanbiť za svoj nápad – ak je to na prospech nás všetkých....

Spravte prosím aj Vy niečo pre Motesice, pomôžte nám všetkým s úsporou elektrickej energie na osvetlenie a rekonštrukciou verejného osvetlenia, je to pre nás, pre naše dobro. Veľmi radi Vás prijmeme do tímu, ale pomôžte prosím reálnymi činmi a nie anonymným vypisovaním na internet.

Už teraz sa teším na naše stretnutie i keď som presvedčený, že k tomu nedôjde - škoda, zase by sa raz mohli mať Motesice lepšie…...

S pozdravom a vlastnou rukou podpísaný
Ľubomír Michalík, poslanec OcZ Motešice

P.S.:
Považujem diskusiu k tejto problematike na tomto mieste z mojej strany za ukončenú, slušní a rozumní ľudia si svoj názor určite spravia a toto úsilie podporia – za čo im patrí moja vďaka.
Naďalej som pre Vás všetkých otvorený na akúkoľvek diskusiu kedykoľvek osobne alebo na pôde Obecného zastupiteľstva.

Prihlásenie

Anketa

V obci mi chýba viac
Počet hlasov: 512
expodom svadobné obrúčky

Predpoveď počasia

Vyhľadávanie

Úvodná stránka » Diskusné fórum » Verejné diskusie