Zabíjačka a fašiangový sprievod 2013

Zabíjačka a fašiangový sprievod 2013

Stavanie mája 2013
Privítanie Mikuláša 2012

Keď tretiu janárovú sobotu zarevalo prasa o šiestej ráno pod nožom majstra masiara Jožka Laššu z Motešíc mohla sa začať obecná zábíjačka. Voda v kotlinách vrela a teplomer vonku ukazoval mínus. Ako je zvykom na Slovensku, aj u nás sa začína štamprlíkom dobrej slivovice na zahriatie / neskor na dezinfekciu /. Prasa mizlo pod rukami masiara a jeho pomocníkov. Pripravovalo sa množstvo tradičných zabíjačkových špecialít a masových výrobkov. Medzitým našou obcou prechádzal fašiangový sprievod s muzikou, konským záprahom a originálnymi „maskami“. Fašiangový sprievod prešiel dlhú trasu keď začal na Peťovke potom pokračoval do Dolných Motešíc a svoju púť ukončil v Horných Motešiciach.

Keď prasa úplne zmizlo a špeciality boli pripravené mohla začať zabíjačková hostina v kultúrnom dome. Podávala sa zabíjačková kapustnica, jaternice, pečená klobása, zabíjačková kaša s oškvarkami, pečené masko, podbradok s pečeňou a tlačenka.

Každý rok sa pri tejto príležitosti stretáva mnoho našich ale aj cudzích občanov, keď hodujú a bavia sa až do večera. Aj tento rok sa zabíjačka niesla v duchu tradícií. Občania zaháňali smad pohárom vareného vínka, pivkom a slivovicou.

Každý odišiel s kopou zážitkov a spomienok, no a zostáva sa už len tešiť na budúce fašiangy a zabíjačku o rok……